Hush Gallery


Hush Gallery is an independent art gallery and a meeting ground for ideas. In this living space many cultures from around the world intersect and communicate. Visitors can spot or participate in various exhibitions and have the opportunity to showcase their work inside an environment that attracts people from all over the world. 

We support a programme of Turkish Contemporary Art as well as promoting international emerging and established artists exploring new ideas in all media. This includes but is not limited to painting, prints, photography, sculpture, installation, drawing, new media and conceptual art.[TR]

Hush Gallery bağımsız ve yenilikçi bir sanat galerisidir. Hush, aynı zamanda yaşayan bir alan olmasından farklı kültürler ve fikirler için bir buluşma noktasıdır. Ziyaretçiler çeşitli kişisel veya karma sergileri izleyebilmekte veya sergi açmak için başvurabilmektedirler. Sanatçılar böylece dünyanın dört bir yanından gelen gezginlerin ve sanatçıların yer aldığı bir ortam içinde işlerini sergileme fırsatı bulurlar.

Program Türk Çağdaş Sanatı’nın yanı sıra tüm medyada yeni fikirler keşfetmekte olan, tanınmış veya yeni tanınan uluslararası sanatçıların üretimlerini paylaşmasını destekliyor. Program resim, baskı, fotoğraf, heykel, çizim, yeni medya ve kavramsal sanat çalışmalarını kapsamaktadır ama bunlarla sınırlı değildir.
Application

Please send your solo or collective projects to hushgallery@gmail.com

Application should include following:
Name(s) of contributor(s)
Sample images
An information text about your project
Length of the exhibition

Contact