6 Aralık 2013 Cuma

FOSFORLU DEVRİYE | Ayfer Karabıyık @ Hush Gallery


Hush Gallery, Anadolu Yakası’nın değişim ruhunun öncü semtlerinden Yeldeğirmeni’nde yeniden açılıyor.

Hush, 14 Aralık’ta, Ayfer Karabıyık’ın Fosforlu Devriye’ isimli sergisiyle izleyiciyle buluşuyor. Sanatçı, Son dönem çalışmalarının temeline militarizm-şiddet –politika’yı alarak, şiddetle karşılaşma biçimlerine odaklanıyor. “Militarizmin kendini hayalet düşmanlarla meşru kılışı gibi, politika da darbeleri/savaşları bahane ederek meşru varlığını sürdürüyor” diyen sanatçı; Bu vahşi ve ölümcül suç aletlerini ironik bir yaklaşımla ele alarak hasarlı politik sistemin dayattığı dilin, hafıza silici etkisine ve şiddet dilinin normalleşerek, gündelikteki kullanımına vurgu yapıyor. Güç ve iktidarı elinde bulunduranlar için iktidarlarının sürekliliğini sağlayan en önemli araçlardan olan silahlar, Ayfer Karabıyık’ın işlerinde isim değişiklikleri ve gündelik hayatta hep karşımıza çıkan farklı materyallerin kullanımıyla iktidarın silahını iktidara çeviriyor.

Sanatçı Fosforlu Devriye başlığı ile, fonetik bir dil oyunu oynayarak, militarist hayalet düşmanlarla gündem olan – (darbe gibi) iktidarlar için kamuflaj görevi yapan - olayların klişeleşmiş ve arabesk tarafıyla, hafızalardan sildirilen iktidar suçlarını alaycı bir şekilde yeniden hatırlatarak, izleyiciyi, Türkiye’nin sürekli aynı şablonlar üzerinden okunan sosyal-politik yapısını yeniden okumaya davet ediyor.

17 Şubat tarihine kadar ziyarete açık olacak olan Fosforlu Devriye, Yeldeğirmeni’nde konumlanan Hush Gallery’e otoriteyi beraber sorgulamaya çağırıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder